Eurosleep - VESTI

  • SKRINING SLUHA - Da li moja beba čuje?
 
  • Koliki je broj  beba sa oštećenjem sluha?
    - Teška oštećenja sluha sreću se kod 1-3 na 1000 rođenih beba, što čini oštećenje sluha jednim od češćih urođenih defekata. 
 
  • Zašto testiramo bebe?
    - Cilj testiranja je da se nagluvost i gluvoća otkriju što ranije, da bi se detetu adekvatnom i pravovremenom rehabilitacijom omogućio razvoj govora, jezika  a samim tim intelektualni, emocionalni i socijalni razvoj. Nedostatak govora je kasni znak nagluvosti. U našoj sredini prosek otkrivanja nagluvosti je 18 meseci, a habilitaciju/rehabilitaciju bi trebalo započeti već od šestog meseca.

     

      Kako i kada radimo skrining sluha?
      - Skrining sluha je nepohodno uraditi svim bebema što ranije po rođenju. Idealno bi bilo do mesec dana. Skrining  na oštećenja sluha je obavezan, naročito kod beba kod kojih postoji neki od faktora rizika za oštećenje sluha (mali Apgar skor-ocena koju beba dobija na rodjenju, telesna težina na rođenju manja od 1500 gr. podaci da u porodici ima nagluvih ili gluvi, urodjene anomalije, nedostatak kiseonika prilikom porođaja, primanje lekova koji mogu oštetiti sluh-gentamicin, virusne intrauterine infekcije u prvom tromesečju, mehanička ventilacija 5 dana i duže).
      - Ispitivanje traje samo nekoliko sekundi i izvodi se dok beba spava. Kroz malu mekanu slušalicu koja se postavlja u bebino uvo (spoljašnji slušni hodnik), pušta se tihi ton, na koji se dobija odgovor koji se automatski registruje u vidu otoakustičkih emisija. Ukoliko je beba prošla test ranog otkrivanja oštećenja sluha odnosno neonatalnog skrininga to znači da je njen sluh uredan. Bebe koje ne prođu prvi test potrebno je sledećeg ili nekog drugog dana ponovo ispitati da se potvrdi ili isključi sumnja na oštećenje.

     

    HRKANJE

    - Simptomi i posledice koji su vezani za hrkanje i prekide disanja u toku sna, pretežno su odraz njihove hronične, jake i dugotrajne forme.
    - Međutim, hrkanje ne predstavlja samo problem onoga ko sluša hrkača, već ostavlja ozbiljne posledice po njegovo zdravlje. Ono što pacijente i lekare najviše brine jesu štetne posledice koje prekidi disanja tokom sna ostavljaju na druge organe i sisteme, opštu kondiciju, psihičku stabilnost i mentalnu aktivnost hrkača.
    Hronični hrkači malo vremena provode u dubokom snu koji je neophodan za odmor celog organizma, pa je dnevna pospanost vodeći simptom kod njih.
    - Norveški profesor dr Magne Tvinnereim naveo je simtome i moguće posledice koje su studijom uočene kod hroničnih hrkača: stalni osećaj premorenosti, loša koncentracija, nervoza, glavobolja, usporenost, depresija, seksualne teškoće, sklonost ka gojenju i mnoge druge. Sve su to razlozi zbog čega se u svetu hrkanju poklanja velika pažnja i stalno se traže nove metode za trajno i nepovratno uklanjanje ove, za organizam, veoma štetne pojave.

    Hrkanju je zauvek odzvonilo
    - Kod nas se sada primenjuje sasvim nova operativna tehnika kojom se zauvek otklanja hrkanje. Reč je o KOBLATOR - Plazma sistemu, aparatu najnovije generacije, koji se primenjuje u svim EUROSLEEP klinikama.
    Kliničko lečenje
    - Koblator plazma operativni sistem pokrenut je u Americi, a EUROSLEEP klinike u Norveškoj, Španiji, Italiji i Velikoj Britaniji, prve su u Evropi primenile ovaj način lečenja hrkanja. Ova operativna metoda je beskrvna i bezbolna i posle nekoliko časova provedenih u EUROSLEEP klinici pacijent je sposoban da se vrati svojim svakodnevnim aktivnostima.

    Koblator prevazilazi lasersku tehnologiju
    - Metoda se koristi za definitivno rešavanje problema zapušenog nosa kod alergijskih i nealergijskih hroničnih rinitisa. FESS - operacija sinusa najsavremenijom metodom je endoskopska hirurška metoda kojom se bez skalpela, reza i šivenja leče patološke promene u sinusnim prostorima (hronične upale, polipi nosa i sinusi).
    - Ova je metoda odavno prihvaćena u svetu, a sada se primenjuje i kod nas, u EUROSLEEP centru. Njome se rešava problem sa sinusima bez destrukcije koštanih struktura sinusa, bez otoka i podliva i što je najvažnije, bez BOLOVA.


    HRKANjE i SLEEPAPNEA U DECE

    Hrkanje i noćna opstruktivna apnea nisu svojstveni samo odraslim i starijim osobama, već se u određenom procentu susreću u dece školskog i predškolskog uzrasta. Ronhopatija se kod odraslih smatra uobičajenom, a kod dece nenormalnom pojavom, te izaziva zabrinutost roditelja koji traže pomoć i savet lekara. Hrkanje u dece najčešće je uzrokovano uvećanim krajnicima, naročito trećim, koji je smešten u gornjem spratu ždrela, te ometa normalno disanje i uzrokuje hrkanje i apneje. Hrkanje u dece uglavnom počinje čim dete utone u san, različitog je intenziteta i isprekidano sa povremenim apnea epizodama. Kratkotrajni prestanak disanja u toku spavanja uzrokuje veliku zabrinutost kod roditelja, koji često dežuraju u toku noći pored deteta, plašeći se da će se dete ugušiti u snu.
    Drugi, danas dosta čest etiološki faktor vezan za nastanak ove pojave je prisustvo alergije sluznice nosa, koja se sve više susreće u dečijoj populaciji. Tegobe s tim u vezi, mogu biti sezonskog (proleće-jesen) ili stalnog karaktera. Loše disanje kroz nos u dece, uzrokovano devijacijom nosne pregrade ili polipima nosa i sinusnih prostora, takođe je odgovorno za nastanak hrkanja i prekida disanja u snu u dečijoj populaciji. Anatomsko -morfološki faktori (makroglosija-prevelik jezik ili retrognatija-pomerena donja vilica unazad) su ponekad odgovorni za nastanak hrkanja u dece. Ono što više brine roditelje, a i lekare, je odraz ovih pojava na sveukupno zdravlje deteta,posebno ako traju više godina.
    Deca koja pate zbog problema hrkanja i apneje često imaju i poremećaje u dnevnom ponašanju.na časovima u školi su pospana i dekoncentrisana. Učestalost noćnog mokrenja je kod njih daleko prisutnija, nego kod zdravih. Anoreksija, neuroza, nemiran san, sisanje palca i grickanje noktiju često su propratne, veoma neprijatne pojave u dece sa izraženim problemom hrkanja. Rešavanjem problema hrkanja i apneje tegobe obično nestaju.
    Kardiološkim pregledom ovih pacijenata u oko 4% slučajeva nađene su promene na EKG-u i srcu,koje su direktan odraz višegodišnjeg uticaja apneje i hrkanja na ovaj vitalni organ. Komletan pregled ORL specijaliste nepogrešivo ukazuje na uzrok hrkanja u dece. Nisu potrebna nikakva dodatna ispitivanja, jer su nevedeni etiološki faktori, pri pregledu, lekaru jasni i vidljivi. Svako dete koje hronično hrče, sa periodima prekida disanja u snu, treba detaljno pregledati i ukloniti mu uzrok hrkanja. U nekim zemljama radi se testiranje ovakvih malih pacijenata u snu, ispituje se uzrok hrkanja i dobijaju nalazi o štetnom dejstvu ovih pojava na druge organe i sisteme. Terapija hrkanja kod dece podrazumeva hirurško lečenje uzroka. Najčešće primenjivana metoda je hirurško odstranjenje sva tri krajnika, koji su u najvećem procentu i uzrok problemu.
    Najsavremenija metoda je Koblator plazma hirurgija, kojom se bez krvavljenja, odstrane sva tri krajnika. Nakon ove intervencije bol je, u odnosu na klasičnu hirurgiju, sveden na minimum.Postoperativni oporavak je znatno brži, a pacijent može nekoliko sati nakon intervencije normalno da jede i pije. Našim pacijentima poslednjih nekoliko godina pružena je mogućnost da budu i u Srbiji operisani ovom tehnikom.

 

 

Eurosleep je ustanova specijalizovana za kompletno funkcionalno ispitivanje, dijagnostiku, konzervativno i hirurško lečenje ORL oboljenja.

Dalje

NAJNOVIJE VESTI

  • 20 Avg
    SKRINING SLUHA
  • 28 Sep
    HRKANjE
  • 20 Oct
    HRKANjE i SLEEPAPNEA U DECE